Важливим етапом підготовки саду є підготовка плодових дерев до зими. Умовно цю роботу можна розділити на декілька основних частин: обрізка дерев, обробка, полив і побілка дерев. Отже, сьогодні поговоримо про те, як саме підготовити до зими плодові дерева.
Отже, починаємо з обрізки. Її бажано проводити при сухій погоді, до сильних заморозків, щоб температура була не нижче 10 градусів. Якщо ж температура ближче до нуля, то деревина може стати досить крихкою, можуть утворитися тріщини. А це згодом може призвести до загибелі дерева.
Починаємо з обрізки зламаних, сухих і хворих гілок. Не залишайте на дереві гілок, що ростуть усередину крони. При обрізанні пагонів пам’ятайте: зрізи повинні бути рівними і гладкими, без задирів кори.
Пам’ятайте, що вологе середовище на місцях зрізів чудово підходить для утворення спор деревних грибів, так що дуже важливо всі зрізи добре зачистити і обробити садовим варом або хоча б пластиліном.
Після обрізки потрібно оглянути стовбури і гілки дерев на наявність моху, лишайника і відмерлої кори. У цих місцях зимують шкідники. При наявності чого-небудь з перерахованого вище приступаємо до видалення. Для цього використовуємо дротяну щітку і шпатель.
Перед початком очищення, щоб уникнути зараження грунту саду, під кроною дерева постеліть плівку або брезент, щоб очищення падали на них. Закінчивши роботу, їх потрібно закопати подалі або спалити. Тепер можна обробляти.
Свіжі зрізи, ранки та місця нашої зачистки обробляємо двома розчинами. Першим наносимо розчин мідного купоросу (на 1 літр води 1 чайна ложка купоросу). Після обробки мідним купоросом ранки заростуть досить швидко, зберігши при цьому здоров’я дерева.
Другим у хід йде садовий вар. Замазуємо ним всі місця на деревах поверх мідного купоросу.
При виявленні грибкових утворень їх обробляють інсектицидами. Найчастіше це 4-відсотковий розчин борної рідини. Від кокомікозом, борошнистої роси, парші та інших недуг допоможе розчин сечовини. А можна придбати вже готові фунгіциди.
Осінь не завжди буває дощовою, тому часто буває, що зима ще не настала, а земля в саду вже пересохла. Ось чому полив восени відіграє важливу роль при підготовці плодових дерев до зими. Головне тут – не помилитися з кількістю води і площею поливу. Води потрібно приблизно 50 літрів на квадратний метр пристовбурного кола. Температура води повинна бути на 5 градусів вище температури повітря.
При поливі дерев молодших 5 років, воду вливайте по колу пристовбурного кола. Дерева від 5 років і старше поливайте по периферії крони. Для більш оптимального розподілу води, без застоїв в грунті, вливайте приблизно по 20 літрів води на годину.
Інший варіант поливу – воду залити в лунки навколо дерева. У такому випадку, щоб не завдати шкоди корінню, після наповнення лунок водою потрібно їх засипати, щоб при відлизі в них не було застою води.
Незалежно від вибраного Вами способу поливу, після нього потрібно землю навколо дерева замульчувати. Для цього підійдуть торф, перегній, хвоя або компост. Однак, якщо сад розташований на погано дренованих, щільних, важких грунтах, або високо стоять грунтові води, тоді осінній полив затівати не варто.
Побілка дерев необхідна для захисту кори взимку. Вона допоможе від шкідників, а навесні – від сонячних опіків. Побілку дерев проводять тільки після того, як стовбури будуть очищені від моху і лишайника, і відмерлої кори. Білити потрібно нижню частину стовбура до нижніх скелетних гілок.
Білимо або готовим розчином, або готуємо самі:
- 3 кг свіжогашеного вапна (можна крейду);
- 100 г казеїнового клею (у разі відсутності можна замінити ПВА);
- 400 г мідного купоросу (його слід заздалегідь розвести водою).
Заливаємо все це 10 літрами води і замішуємо до густоти сметани.
Які плюси у такого розчину: мідний купорос добре знезаражує кору, клей дозволяє такому розчину довго триматися під проливними дощами.
Для захисту дерев від гризунів можна застосувати лапник, прив’язавши його голками вниз, бажано щільніше в нижній частині. Для захисту молоденьких дерев добре підійдуть звичайні капронові колготки, – оберніть ними стовбури на висоту 50 см.