Якою буде мінімальна пенсія та коли відбудеться індексація у 2024 році

У Державному бюджеті на 2024 рік передбачене зростання соціальних виплат, зокрема й пенсій. Мінімальну пенсію підвищать разом із прожитковим мінімумом осіб, які втратили працездатність. Також відбудеться індексація пенсій.

У Держбюджеті на 2024 рік встановлено розмір прожиткового мінімуму для різних суспільних груп. Із січня в Україні зросте прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, — із 2093 гривень до 2361 гривні. Саме таку суму отримуватимуть люди, яким призначено мінімальну пенсію.

Розмір індексації і темпи зростання середньої заробітної плати — це два показники, які визначають розмір індексації відповідно до закону. Пенсіонери, які вийшли на пенсію протягом останніх 3 років, матимуть незначні підвищення виплат.

Міністерка Оксана Жолнович пояснила, що така ситуація складеться через недостатнє фінансування. За її словами, найменша індексація виплат буде в людей, які вийшли на пенсію в останні три роки:

“Людина отримує пенсію за формулою, де базою для нарахування пенсії є середня зарплата за останні три роки. Індексація пенсій проводиться на рівень інфляції відповідно до останніх трьох років. Тобто системно занижували пенсію такій категорії громадян. І в результаті в нас є люди, які отримують 2500 гривень”, – сказала Жолнович.

Що конкретно планує змінити уряд у механізмі нарахування пенсій?

Раніше Інформатор писав, що більшості пенсіонерів не слід очікувати радикального збільшення виплат. Для порівняння – запланована індексація призведе до збільшення середнього розміру пенсії на 16%. При цьому за даними Пенсійного фонду України середній розмір пенсій у 2023 році фактично збільшився на 14%. Це означає, що нічого такого радикального не відбудеться, що виходило б за рамки звичайного перерахунку. І все ж таки певні категорії пенсіонерів відчують більш суттєві зміни.

Як зазначив Денис Шмигаль: «Ми хочемо диспропорцію прибрати – ми запроваджуємо бали, і у людей – вчителів, лікарів в першу чергу, у кого були стабільні середні заробітні плати, – у них зарплати прирівняються, і у людей, які раніше виходили на пенсію, пенсії значно підтягнуться до сучасного рівня. Ми називаємо це справедливою індексацію. Пенсія буде індексуватися справедливо, незалежно від часу виходу на пенсію, це буде завжди однаковий рівень для всіх людей, які пройшли однаковий шлях»

При цьому, фактично уряд принаймні останній рік вже йде цим шляхом – збільшується частка пенсіонерів з вищим рівнем забезпечення. Запланована індексація доведе ці зміни до логічного завершення. Перерахунок буде здійснюватися у два кроки:

  • З 1 січня 2024 року мінімальна пенсія в Україні збільшиться з 2093 до 2361 грн.
  • В березні 2024 року має відбутися індексація пенсій, яка призведе до збільшення середньої пенсії на 16%.

Новини на цю тему