Україна у вересні скоротила експорт агропродукції

Ще не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.

У вересні Україні вдалося експортувати 4,2 млн тонн аграрної продукції, що на 3% менше аналогічного показника попереднього місяця. Про це 3 жовтня повідомила пресслужба Українського клубу аграрного бізнесу.
Зазначається, що не вся продукція встигла фізично перетнути кордон і значна кількість транспорту ще стоїть в чергах на виїзд.
В УКАБ наголошують, що такий обсяг експорту в умовах практично щоденного обстрілу української портової інфраструктури річкових портів Дунаю російськими військами є гарним результатом. Однак, такі показники залишаються майже у два рази меншими за максимальні обсяги експорту в умовах війни, коли була можливість експортувати значні об’єми в тому числі й з морських портів Одеси (в межах зернового коридору – ред.).
“Головним досягненням експорту сільськогосподарської продукції в вересні є перші спроби здійснювати відвантаження тимчасовим морським коридором. Хоча обсяги експорту цим каналом поки що незначні, проте наявність такого досвіду без участі російської сторони відкривають нові перспективи”, – зазначили в клубі.
Щодо структури експорту продукції в вересні, то вона виглядала наступним чином:
  • зернові культури: 2,1 млн тонн (пшениця – 63%, кукурудза – 30%, ячмінь – 6%). Падіння до показника минулого місяця: -10%;
  • олійних культур – 880,9 тис. тонн (ріпак – 75%, соєві боби – 23% та насіння соняшнику – 1%). Зростання: +17%.
  • рослинні олії – 479,9 тис. тонн (соняшникова олія – 74%, ріпакова – 22% та соєва – 3%). Падіння: -13%.
  • макухи після вилучення рослинних олій – 415,3 тис. тонн (соняшникова – 95%, соєва – 5%). Зростання: +13%.
Структура експорту змінюється відповідно до етапів збору врожаю. Саме тому зараз найбільше експортується пшениці та ріпаку, а також поступово збільшується експорт сої.
Основними очікуваннями наступного місяця щодо подальшого відновлення обсягів експорту агропромислової продукції є поступове збільшення відвантажень тимчасовим морським коридором без участі російської сторони та налагодження процесу здійснення експорту чотирьох видів продукції (пшениці, кукурудзи, ріпаку та насіння соняшнику) в п’ять сусідніх країн ЄС через систему ліцензування.

Новини на цю тему